Ścieg francuski
Blog,  Ściegi na drutach

Ścieg francuski

Ścieg francuski po ściegu pończoszniczym jest tym, którego najczęściej używamy podczas dziergania różnych robótek dziewiarskich. Po pierwsze, możemy nim wydziergać cały szalik. Wykorzystując ten ścieg nasza robótka będzie miała niezawijające się brzegi. Po trzecie, dziergając go w robótce na płasko, wykonujemy tylko jeden rodzaj oczek, oczka prawe.

Jak to jest z oczkami prawymi w ściegu francuskim?

Podczas dziergania ściegu francuskiego na płasko, czyli na przykład w szaliku lub czapce, którą będziemy później zszywać, z lewej i z prawej strony wykonujemy oczka prawe. Sprawa ma się z goła inaczej gdy myślimy o dzierganiu tym ściegiem robótki w okrążeniach. Wykonując robótkę na okrągło i chcąc uzyskać właśnie ścieg francuski jedno okrążenie będziemy dziergali oczkami prawymi a kolejne oczkami lewymi.

Ścieg francuski krok po kroku

Jestem w trakcie dziergania wielkiego koca. Chcę aby był co najmniej wielkości 180 cm x 180 cm. Właśnie do dziergania takich wielkich projektów przydaje się znajomość ściegu francuskiego. Dzięki temu, że oczka w nim są mniej zbite mamy gwarancję, że boki oraz górna i spodnia część koca nie będą się zawijać do środka.

Ścieg ten ma strukturę mniej zbitą niż ścieg pończoszniczy. Wygląda identycznie z prawej jak i z lewej strony.

Ścieg francuski.

Wbijamy się w oczko prawym drutem, kierując go od lewej strony do prawej.

Ścieg francuski.

Przebijamy się drutem przez oczko i kierujemy go w tył.

Ścieg francuski.

Łapiemy prawym drutem wełnę, która nawinięta jest na palec wskazujący lewej dłoni. Łapiemy ją spodnią krawędzią prawego druta.

Ścieg francuski.

Przeciągamy wełnę przez oczko. Na prawym drucie znajduje się nowe oczko. Stare oczko, z którego stworzyliśmy nowe, ściągamy z lewego druta.

Film na YouTube

Szczegóły dotyczące wykonania ściegu francuskiego na drutach znajdziecie w filmie do którego odnośnik znajdziecie poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *