ścieg pończoszniczy
Blog,  Podstawy dziergania na drutach,  Ściegi na drutach

Ścieg pończoszniczy

Planując rozpoczęcie swojej przygody z dzierganiem na drutach ścieg pończoszniczy będzie tym od którego rozpoczniesz swoją naukę. Inne nazwy pod jakimi kryje się ten ścieg to: dżersej oraz ścieg prosty. Jeśli spotkasz się z nimi w literaturze lub wzorach to będzie chodziło właśnie o ten ścieg, którego wykonanie znajdziesz w tym artykule.

Prawa strona robótki

Dziergając ścieg pończoszniczy “na płasko” czyli z późniejszym zamiarem zszycia robótki, będziemy mieli do przerobienia prawą oraz lewą jej stronę. Jeśli ścieg ten będziemy wykonywali “w okrążeniu” to wtedy cały czas będziemy przerabiać oczka z prawej strony a lewą w ogóle nie musimy się wtedy przejmować.

Po prawej stronie robótki, w ściegu pończoszniczym, będziemy mieli do wykonania tylko oczka prawe. Poniżej znajdziesz opis wykonywania oczek prawych jeśli jednak potrzebne ci są dokładne wskazówki to znajdziesz je w tym wpisie blogowym oraz klikając tutaj zostaniesz przeniesiona do odpowiedniego filmu na YouTube.

Podczas dziergania lubię mieć naciągniętą wełnę z kłębka na palec wskazujący lewej dłoni. W ten sposób kontroluję naprężenie wełny i mogę ją łatwo dociągnąć w razie potrzeby.

Prawym drutem wbijamy się od przodu w pierwsze oczko na lewym drucie, które mamy na drucie.

Przebijamy się drutem na lewą stronę naszej robótki. Łapiemy spodnią krawędzią druta nitkę z kłębka.

Przeciągamy stworzone oczko na prawą stronę.

Ściągamy oczko, które mamy na lewym drucie zostawiając na prawym drucie nowo powstałe oczko. W ten sposób dziergamy cały rząd, prawymi oczkami.

Lewa strona robótki

Tak jak wspomniałam wyżej, wykonując robótkę ściegiem pończoszniczym do zszycia, będziemy musieli przerabiać również lewą jej stronę.

Z lewej strony robótki wykonywanej tym ściegiem będziemy przerabiali oczka lewe. Poniżej znajdziesz opis wykonywania oczek lewych sposobem kontynentalnym. Jeśli potrzebny ci dokładniejszy opis to znajdziesz go w tym wpisie blogowym. Film, w którym omawiam ten sposób przerabiania oczek lewych znajdziesz tutaj.

Wbijamy się prawym drutem w przednią nić pierwszego oczka na lewym drucie.

Nakładamy wełnę z kłębka na górną krawędź prawego druta i przeciągamy przez oczko.

Oczko, które znajduje się na lewym drucie ściągamy a na prawym drucie pozostawiamy nowo powstałe lewe oczko.

Film na YouTube

Jeśli wolisz uczyć się dziergania z filmów to tutorial wykonywania ściegu pończoszniczego znajdziesz poniżej.

https://studio.youtube.com/video/LW8LRsZnclc/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *