Blog,  Podstawy dziergania na drutach

Przerabianie oczek prawych

Kolejnym etapem nauki po opanowaniu nabierania oczek prawych na druty jest ich przerabianie. Oczka prawe możemy przerabiać sposobem kontynentalnym oraz sposobem angielskim. W tym wpisie znajdziesz podpowiedź jak przerabiać oczka prawe oby dwoma sposobami.

Przerabianie oczek prawych sposobem kontynentalnym

Kontynentalny sposób przerabiania oczek to taki, w którym wełnę z kłębka trzymamy w lewej dłoni. Osobiście korzystam właśnie z tego sposobu przerabiania moich robótek. Możemy trzymać wełnę lewą dłonią na kilka sposobów. Nie ma większego znaczenia podczas dziergania jednokolorowych projektów, który sposób wybierzesz. Każdy z nich trzeba sobie poćwiczyć i wypróbować. Pierwsze dwa, które opisuję są bardziej uniwersalne gdyż wykorzystasz je również w bardziej wyzywających robótkach niż te jednokolorowe. W robótkach jednokolorowych najwygodniejszy dla mnie jest sposób zaprezentowany na trzecim zdjęciu. Dzięki nawinięciu wełny na palec wskazujący kontroluję jej naprężenie i mam pewność, że oczka będą zwarte i ładne.

Trzy sposoby trzymania wełny w lewej dłoni

Połóż wełnę z kłębka od góry na palcu wskazującym. Poprowadź dołem i oprzyj na niej palec środkowy. Ponownie poprowadź górą nad palcem serdecznym oraz dołem opierając na wełnie mały palec. W ten sposób trzymana wełna będzie mocno naprężona. Ten sposób trzymania wełny wykorzystasz również podczas dziergania dwukolorowych żakardów.

Połóż wełnę z kłębka na palcu wskazującym. Przełóż ją między palcem wskazującym a środkowym. Trzymaj razem z dzierganą robótką palcem serdecznym i małym. Ten sposób trzymania nici trzeba sobie poćwiczyć. U mnie świetnie się sprawdził podczas dziergania dwukolorowego, dwustronnego koca. Jednak zauważyłam, że naprężenie nici nie jest tak mocne jak w przypadku trzymania opisanego wyżej oraz tego którego pis znajdziesz poniżej.

Nawiń wełnę trzykrotnie na palec wskazujący lewej dłoni. Dziergając kolejne oczka trzymaj palec w pozycji wyprostowanej tak aby nić była cały czas naprężona. Korzystam z tego sposobu przy każdej jednokolorowej robótce. Jestem pewna, że oczka będą jednakowe.

Już wiemy w jaki sposób trzymać wełnę. Teraz możemy przejść do omówienia wykonywania prawych oczek sposobem kontynentalnym.

Wbij prawy drut w przednią nić oczka, które znajduje się na lewym drucie. Przesuń prawy drut w tył, w kierunku wełny z kłębka.

Chwyć spodnią krawędzią prawego druta wełnę.

Przeciągnij ją przez oczko, które jest na lewym drucie.

Masz nowe oczko na prawym drucie, a oczko z którego ono powstało na lewym drucie.

Ściągamy oczko z lewego druta zostawiając nowe na drucie prawym.

Przerabianie oczek prawych sposobem angielskim

Ten sposób przerabiania oczek nazywany jest również sposobem babcinym i polega on na narzucaniu nici na prawy drut prawą dłonią. Korzystam z niego podczas dziergania wielokolorowych robótek żakardowych. W moim odczuciu jest żmudniejszy i zajmuje więcej czasu niż sposób kontynentalny dlatego nie sprawdza mi się podczas dziergania robótek jednokolorowych.

Nić z kłębka trzymamy w prawej dłoni. Wbijamy się prawym drutem w przednią nić oczka znajdującego się na lewym drucie.

Zaczepiamy wełnę o spodnią krawędź prawego druta używając prawej dłoni.

Trzymając cały czas wełnę w prawej dłoni, przeciągamy ją na prawą stronę, przez oczko znajdujące się na lewym drucie.

Ściągamy oczko z lewego druta. Nowe oczko znajduje się na prawym drucie.

Film na YouTube

Zapraszam również na mój kanał na YouTube, gdzie jeszcze dokładniej przeprowadzę Cię przez proces przerabiania oczek prawych każdym z omówionych sposobów przerabiania oczek prawych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *