Zamknięcie ściągacza 2×2 igłą – włoskie zamykanie oczek
Ściągacz podwójny oraz pojedynczy z powodzeniem można zamknąć wykorzystując do tego igłę. Ten rodzaj zamknięcia nazywa się włoskie zamykaniem oczek. Dzięki takiemu zamknięciu mankietu w rękawie, kołnierza lub ściągacza w swetrze uzyskujemy estetyczny brzeg. Taki rodzaj brzegu spowoduje, że robótka będzie wyglądała spójnie oraz zachowa swoją maksymalną elastyczność.
Czym jest włoskie zamykanie oczek igłą?
Włoskie zamknięcie oczek czy też Tubular Bind Off to nic innego jak zamknięcie robótki dodatkowym rzędem oczek prawych i lewych. Wykonywane jest ono igłą dziewiarską. Technika, którą wykorzystujemy do stworzenia tego dodatkowego rzędu ma kilka nazw: ścieg Kitchener/grafting/ścieg dziewiarski. Poniżej znajduje się opis wykonania tego rodzaju zamknięcia oczek igłą w robótce dzierganej na płasko ściągaczem 2×2.
O czym należy pamiętać zanim zacznie się włoskie zamykanie oczek ściągacza 2×2 igłą?
Przed odcięciem nitki od kłębka należy odmierzyć czterokrotność długości robótki, którą będzie się zamykać. Dopiero wtedy należy odciąć nitkę. Nitkę nawlekamy na igłę dziewiarską i przystępujemy tym długim ogonkiem do zszywania naszych oczek.
Na początku wykonanie tego zamknięcia może wydawać się skomplikowane. Jednak po zamknięciu paru oczek można zauważyć, że cały czas powtarzany jest ten sam schemat ruchów. Nie zrażaj się! Warto opanować ten włoskiem zamykanie oczek aby wygląd dzierganej rzeczy wyglądał profesjonalnie.
Schemat wykonania zamknięcia oczek
Pierwsze oczko na drucie to oczko prawe. Zabezpieczamy je wykonując ruch od prawej do lewej. Tak jakbyśmy wkładali drut w to oczko wykonując oczko lewe.
Zostawiamy oczko na drucie.
Drugi krok to wbicie się igłą między drugie i trzecie oczko od tyłu do przodu.
Następnie wbijamy się igłą w trzecie oczko w kierunku od lewej do prawej. W identyczny sposób jak podczas wykonywania oczka prawego.
Wracamy do pierwszego oczka na drucie. Przeciągamy igłę przez to oczko w kierunku od lewej do prawej, tak jakbyśmy dziergali oczko prawe.
Po wykonaniu tego ruchu ściągamy pierwsze oczko z druta.
Kolejny ruch to zabezpieczenie kolejnego oczka na drucie. Jest to oczko prawe więc pierwszy ruch igłą na tym oczku to od prawej do lewej. Tak jak wykonanie oczka lewego.
Zostawiamy oczko na drucie.
Następnie wykonujemy identyczny ruch na kolejnym oczku, które jest oczkiem lewym.
Przechodzimy do trzeciego oczka. Wykonujemy na tym oczku ruch igłą od lewej do prawej, przebijając igłę na lewą stronę robótki. Tak jak podczas dziergania oczka prawego.
Wracamy do pierwszego oczka na drucie. Wykonujemy na nim ruch igłą od lewej do prawej.
Po przeciągnięci nitki zdejmujemy to oczko z druta.
Kolejny ruch to zabezpieczenie kolejnego oczka prawego naszej robótki. Wykonujemy na tym oczku ruch od prawej do lewej.
Ściągamy z druta pierwsze oczko, które było już przerobione igłą dwukrotnie.
Na kolejnym oczku wykonujemy ruch od lewej do prawej i ściągamy to oczko z druta.
Od tego momentu wracamy do drugiego kroku, czyli przebicia się igłą od tyłu między drugim a trzecim oczkiem na drucie.
Film na YouTube
Zapraszam na film, który znajdziesz na moim Youtube. Znajdziesz w nim jeszcze więcej wskazówek jak takie zamknięcie wykonać aby było idelane.