Odwrócony ścieg pończoszniczy.
Blog,  Ściegi na drutach

Odwrócony ścieg pończoszniczy

Odwrócony ścieg pończoszniczy to nic innego jak wykonywanie oczek lewych przez całą robótkę z jej prawej strony. Możecie zapytać: po co zaprzątać sobie głowę tym ściegiem? Myślę jednak, że warto opowiedzieć trochę o nim aby dzierganie tym ściegiem było przyjemniejsze i mniej uciążliwe.

Kilka słów na temat oczek lewych

Tak jak pisałam wyżej, odwrócony ścieg pończoszniczy to taki, który wykonujemy z prawej strony oczkami lewymi. I właśnie tutaj jest pies pogrzebany, jeśli mamy wykonywać w ten sposób sweter. Z czapką, kominem czy szalikiem nie będzie problemu. Jeśli czapkę i komin dziergamy w okrążeniu po prostu robimy po prawej stronie oczka prawe. Po skończeniu obracamy na drugą stronę rzecz którą wydziergaliśmy i mamy odwrócony ścieg pończoszniczy.

Czapka dziergana odwróconym ściegiem pończoszniczym.

Czapkę tę dziergałam ściegiem pończoszniczym. Po odwróceniu na lewą stronę mam czapkę, która wygląda zupełnie inaczej. To samo możemy zrobić z kominem.

Jeśli jednak chcemy mieć oczka lewe po prawej stronie w swetrze już w ten sposób nie będziemy mogli postąpić. Większą robótkę trzeba będzie dziergać odwróconym ściegiem pończoszniczym od samego początku.

Oczko lewe na drutach.
Przerabianie oczek lewych sposobem angielskim.
Oczka lewe sposobem kontynentalnym.

Przykłady robótek dzierganych odwróconym ściegiem pończoszniczym

Pierwszym swetrem w którym jest wykorzystany odwrócony ścieg pończoszniczy, a który jest również na mojej liście do wydziergania, jest “Sorrel” projektu Wool&Pine. Znajdziecie go na Ravlery klikając tutaj. Marzy mi się zrobienie go wełną zmieniającą tony od różowego po ciemny fiolet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *