Oczka lewe zaprezentowane na drucie.
Blog,  Nabieranie oczek na druty,  Podstawy dziergania na drutach

Nabieranie oczek lewych na druty

Nabieranie oczek lewych na druty jest równie ważne jak nabieranie oczek prawych. Zapytacie dlaczego? Są ściegi oraz sposoby dziergania, w których wykonywanie naprzemienne oczek prawych i lewych jest niezbędne aby nasza praca wyglądała ładnie i schludnie.

Kilka przykładów wykorzystania nabrania oczek lewych.

Rozpoczęcie pracy od naprzemiennego wykonywania oczek prawych i lewych podczas dziergania zwykłego ściągacza podwójnego powoduje, że robótka już na etapie narzutu ma zachowaną odpowiednią elastyczność.

Nabieranie na druty oczek lewych jest niezbędne podczas dziergania robótki dwustronnej. Pomaga to w zachowaniu schematu wykonywanej pracy niezależnie czy dziergamy ścig płaski (pończoszniczy) czy któryś ze ściągaczy.

Jednym ze ściegów, który możemy rozpocząć od nabierania oczek lewych jest odwrócony dżersej. Jest to ścieg, w którym z prawej strony są widoczne oczka lewe. Jednym ze wzorów, które utrzymują odwrócony ścieg pończoszniczy w całej pracy to sweter Sorrel autorstwa Wool&Pine.

Od czego zaczynamy nabieranie oczek lewych na druty?

Nabranie oczek lewych sposobem kciukowym na druty możemy rozpocząć od wykonania pętelki lub od nałożenia wełny na drut bez wykonywania elastycznej pętelki na brzegu robótki. Osobiście, podczas dziergania robótek jednokolorowych, wybieram zawsze nakładanie wełny na drut. Oczko stworzone pętelką jest luźne i brzydko wygląda na brzegu robótki dzierganej na płasko oraz w okrążeniu.

Pętelka stworzona na drucie.
Wełna nałożona na drut.
Wykonywanie oczka lewego.

Gdy chwycimy nitki w lewej dłoni przechylamy ją w lewo. W ten sposób łatwiej sięgniemy po wełnę naciągniętą na palcu wskazującym. Drut kierujemy w górę, w kierunku tylnej nitki naciągniętej na palec wskazujący. Przebijamy się od tyłu przez oczko stworzone na tym palcu.

Wykonywanie oczka lewego.

Nitkę, którą mamy nawiniętą na kciuku opieramy na górnej krawędzi prawego druta. Jest to nitka którą mamy bliżej palca wskazującego.

Wykonywanie oczka lewego.

Przeciągamy drut wraz z wełną przez oczko, które stworzyło się na palcu wskazującym. Drut kieruje się w prawą stronę.

Wykonywanie oczka lewego.

Wyciągamy z oczka palec wskazujący. Dociągamy oczko na drucie. W ten sposób stworzyliśmy z prawej strony robótki oczko lewe.

Dzierganie na drutach – pierwsze kroki

Jeśli chcesz się dowiedzieć od czego zacząć dzierganie na drutach oraz jakich akcesoriów dziewiarskich używam, to wpis na ten temat znajdziesz tutaj.

Wpis dotyczący nabierania oczek prawych na druty sposobem kciukowym znajdziesz tutaj.

Tutorial nabierania oczek lewych na druty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *