
Zszywanie ściągacza pojedynczego – ścieg dziewiarski
Ścieg dziewiarski funkcjonuje pod różnymi nazwali. Można go znaleźć pod nazwą ścieg Kitchener lub grafting. Osoba, która wymyśliła to zszycie nazywała się Herbert Kitchener. Zostało ono stworzone na potrzeby brytyjskiej armii podczas Pierwszej Wojny Światowej. Bez wątpienia był to świetna innowacja dziewiarska dzięki której skarpetki, w których chodzili brytyjscy żołnierze nie miały szwów na palcach i tym samym nie powodowały otarć na stopach.
Co możemy zszywać ściegiem dziewiarskim?
Ścieg dziewiarski możemy wykorzystać do zszycia niemal każdego elementu dzianiny, w którym mamy oczka prawe oraz oczka lewe. Z jednej strony najwygodniej i najprościej używa się go gdy dwa zszywane elementy stworzone są ze ściegu pończoszniczego, czyli mają z prawej strony oczka prawe jednak z drugiej strony możemy go użyć również do zszycia dwóch elementów stworzonych ze ściągacza pojedynczego.
W jaki sposób zszywamy ściegiem dziewiarskim dwa elementy wydziergane ściągaczem pojedynczym?
Najważniejsza rzecz jaką musimy zapamiętać to kierunek wszywania nici w oczka, które mamy na drucie. Na każdym zszywanym oczku wykonujemy dwa ruchy igłą. Bezsprzecznie pierwszy ruch igłą jest najważniejszy i służy do zabezpieczenia danego oczka i wykonywany jest w kierunku przeciwnym niż oczko, które zabezpieczamy. Drugi ruch, po którym ściągamy oczko z druta, wykonujemy w kierunku, w którym przerabialibyśmy nić dziergając to oczko drutem. Poniżej znajdziecie przykłady, w formie zdjęć, zabezpieczania i ściągania oczka prawego podczas zszywania ściegiem dziewiarskim. Myślę, że będą one lepiej ilustrować to co napisałam wyżej.

Na dolnym drucie pierwsze oczko to jest prawe oczko. Pierwszy ruch, który muszę na nim wykonać igłą, jest od prawej do lewej. Dokładnie w takim sam sposób kierujemy drut podczas wykonywania oczka lewego.

Wbicie druta od prawej do lewej podczas wykonywania oczka lewego.

Drugi ruch igłą, który wykonujemy tuż przed ściągnięciem oczka z druta, jest w kierunku, w którym przerabiamy to oczko dziergając drutami. Widzimy tutaj oczko prawe a co za tym idzie kierujemy igłę od lewej do prawej tak jak podczas dziergania oczka prawego kierujemy drut.

Wbicie druta od lewej do prawej podczas przerabiania oczka prawego.
Zszywanie robótki ściegiem dziewiarskim, krok po kroku
Na pierwszy rzut oka zszywanie robótki ściegiem Kitchener może wydawać się bardzo skomplikowane pomimo tego nie należy się zrażać i zachęcam do wgłębienia się w tą technikę gdyż raz opanowana ułatwi pracę nad niejednym projektem. Już nie jeden raz zdarzało mi się zmieniać sposób zszywania robótki proponowany przez wzór, który aktualnie dziergałam. Od kiedy wiem w jaki sposób zamykać tym ściegiem mankiety oraz ściągacze w swetrach, nie korzystam z niczego innego. Ta technika nazywa się włoskie zamykanie oczek a wpis na jej temat znajdziesz tutaj.
Zszywanie ściągacza pojedynczego ściegiem dziewiarskim, krok pierwszy
Pracę rozpoczynamy od zabezpieczenia oczek brzegowych na dolnym i górnym drucie. W mojej próbce przyjęłam, że oczka brzegowe to oczka prawe. Zabezpieczanie zaczynamy od oczka, które znajduje się na dolnym drucie. Zszywając robótkę ściegiem dziewiarskim pamiętamy aby nić, którą zszywamy prowadzić zawsze pod drutami. W innym wypadku możemy stworzyć niepotrzebne narzuty.

Oczko brzegowe, to oczko prawe więc zabezpieczamy je wykonując ruch igłą od prawej do lewej. Zostawiamy oczko na drucie.

Oczko brzegowe na górnym drucie jest oczkiem prawy. Pierwszy ruch na tym oczku wykonujemy od prawej do lewej. Zostawiamy oczko na drucie.
Zszywanie ściągacza pojedynczego ściegiem dziewiarskim, krok drugi
Wracamy do oczek położonych na dolnym drucie. Najpierw przerobimy pierwsze oczko na drucie a następnie przejdziemy do zabezpieczenia kolejnego oczka na tym drucie.

Wykonujemy ruch igłą od lewej do prawej na oczku brzegowym. Ściągamy oczko z druta.

Przechodzimy do zabezpieczenia oczka, które znajduje się obok oczka, które przed chwilą ściągnęliśmy. Jest to oczko prawe. Wykonujemy ruch igłą do prawej do lewej. Zostawiamy oczko na drucie.
Zszywanie ściągacza pojedynczego ściegiem dziewiarskim, krok trzeci
Przechodzimy do pracy nad dwoma oczkami na górnym drucie. Jako pierwsze zabezpieczane będzie oczko pierwszym a potem przejdziemy do zabezpieczenia kolejnego oczka.

Pierwsze oczko, którym się zajmujemy to oczko brzegowe. Jest to oczko prawe, więc tym razem wykonujemy ruch od lewej do prawej i ściągamy to oczko z druta.

Oczko, które znajduje się obok oczka brzegowego, to oczko lewe. Będziemy na tym oczku wykonywali pierwszy ruch igłą aby je zabezpieczyć. Wykonujemy ruch igłą od od lewej do prawej. Zostawiamy oczko na drucie.
Zszywanie ściągacza pojedynczego ściegiem dziewiarskim, krok czwarty
Wracamy do pracy nad dwoma oczkami na drucie dolnym.

Pierwsze oczko, które mamy na dolnym drucie to jest oczko prawe. Wykonujemy na nim ruch od lewej do prawej. Ściągamy oczko z druta.

Oczko, które jest obok, to jest oczko lewe. Zabezpieczamy je wykonując ruch od lewej do prawej. Zostawiamy na drucie.
Zszywanie ściągacza pojedynczego ściegiem dziewiarskim, krok piąty
Wracamy do ostatniej sekwencji na drucie górnym. Reszta pracy na górnym drucie będzie wyglądała identycznie do kroków, które opisałam wyżej.

Pierwsze oczko, które mamy na górnym drucie, to jest oczko lewe. Będziemy je przeszywali drugi raz. Tym razem kierujemy igłę od prawej do lewej i ściągamy oczko z druta.

Kolejne oczko na drucie górnym to oczko prawe. Wykonujemy pierwsze szycie na nim. Kierujemy igłę od prawej do lewej i zostawiamy oczko na drucie.
Zszywanie ściągacza pojedynczego ściegiem dziewiarskim, krok szósty
Przechodzimy do ostatniej sekwencji na drucie dolnym. Reszta pracy na dolnym drucie będzie wyglądała identycznie do kroków, które opisałam wyżej.

Pierwsze oczko na dolnym drucie to jest oczko lewe, które będzie przeszywane drugi raz. Wykonujemy ruch igłą od prawej do lewej i ściągamy oczko z druta.

Zabezpieczamy kolejne oczko na dolnym drucie, które jest oczkiem prawym. Jest to pierwszy ruch igły w tym miejscu więc prowadzimy ją przez oczko od prawej do lewej. Zostawiamy oczko na drucie.
Ponownie wracamy do oczek umieszczonych na drucie z tyłu i wykonujemy odpowiednie sekwencje właśnie tam.
Tutorial na YouTube
W razie gdyby wyjaśnienia, które są we wpisie nie wystarczyły, na moim YouTube znajdziecie film, w którym wszystko dokładnie omawiam.

