
Ściągacz podwójny
Ściągacz podwójny jest tym, którego używa się bardzo często podczas dziergania czapek, kominów oraz swetrów. Tworzy się go z sekwencji dwóch oczek prawych i dwóch oczek lewych. Jeśli chcemy mieć estetycznie wyglądający ściągacz musimy wyrobić sobie dziewiarskie przyzwyczajenie do wykonywania poprawnie oczek lewych.
Dlaczego oczka lewe są luźniejsze od oczek prawych?


Cały sekret wykonywania prawidłowo oczek lewych polega na zrozumieniu jak one powstają. Oczka lewe są dużo luźniejsze niż oczka prawe ponieważ zużywamy do ich zrobienia więcej wełny niż podczas wykonywania oczek prawych. A dlaczego zużywamy więcej wełny? Ponieważ do ich zrobienia musimy przenieść wełnę z tyłu robótki na przód i ponownie wracając do wykonywania oczka prawego musimy przenieść wełnę na tył robótki.
Żeby nasz ściągacz podwójny był ładny a oczka nie rozluźniały się w miejscach, w których przenosimy wełnę z tyłu na przód i odwrotnie, musimy pamiętać aby dociągną każde oczko po przerobieniu. Osobiście preferuję wykonywać oczka lewe sposobem norweskim. Dzięki temu nitkę wełny trzymam cały czas z tyłu robótki i nie muszę się przejmować niewygodnym (w moim odczuciu) dociąganiem każdego oczka palcem wskazującym.
Wykonanie ściągacza podwójnego krok po kroku
Rozpracujemy wspólnie wykonanie ściągacza podwójnego sposobem kontynentalnym. Jako pierwsze opiszę wykonywanie oczek prawych a następnie przejdę do opisywania wykonania oczek lewych tym samym sposobem. Jeśli potrzebujecie szczegółowego wyjaśnienia każdego sposobu wykonywania tych oczek to serdecznie zapraszam do osobnych wpisów im poświęconych. Tutaj znajdziecie wpis dotyczący oczek prawych, a tutaj wpis dotyczący oczek lewych.
Oczka prawe

Wykonując oczko prawe sposobem kontynentalny nitkę z kłębka trzymamy w lewej dłoni. Osobiście lubię nawijać ją na palec wskazujący aby panować nad jej naprężeniem.
Wbijamy się prawym drutem w przednią nić oczka.

Kierujemy drut na tył robótki i następnie łapiemy nim nić z kłębka. Łapiemy nić spodnim brzegiem druta.

Przeciągamy nić przez oczko. Ściągamy oczko z lewego druta a na prawym mamy wykonane nowe oczko.
Drugie oczko prawe, które będzie nam potrzebne do wykonania ściągacza podwójnego wykonujemy w identyczny sposób.
Oczka lewe

Zanim wykonamy oczko lewe w ściągaczu podwójnym, musimy przenieść nić z kłębka na przód robótki.

Następnym krokiem jaki musimy wykonać jest wbicie druta w oczko. Wbijamy się w przednią nić oczka wykonując ruch od prawej do lewej.
Kolejną rzeczą, którą musimy zrobić to odpowiednio zaczepić nić o drut. W sposobie kontynentalnym robimy to narzucając nić na drut od góry.

Kolejny ruch to przeciągnięcie nici przez oczko, które mamy na lewym drucie.

Ściągamy oczko z lewego druta zostawiając nowe na prawym drucie.

Zanim przejdziemy do wykonania drugiego oczka lewego w ściągaczu podwójnym staramy się mocno dociągnąć to oczko, które przed chwilą zrobiliśmy.

W ten sposób wygląda idealnie wykonane oczko lewe sposobem kontynentalnym. Teraz wykonujemy kolejne oczko lewe i kontynuujemy dzierganie naszego ściągacza podwójnego.
Tutorial na YouTube
Zapraszam na tutorial, w którym omawiam szczegółowo cały proces wykonywania ściągacza podwójnego.
