Oczka brzegowe – łańcuszek
Oczka brzegowe są niezbędnym elementem każdej dzierganej robótki a te w formie łańcuszka są uniwersalne dla robótek, których nie planujemy zszywać. Świetnie się sprawdzą podczas pracy nad kocami, pledami, szalikami. Rodzaj łańcuszka, który tutaj proponuję oprócz tego że jest ładny jest również bardzo sztywny i tym samym robótka nie będzie się zawijała do środka. Zwijający się brzeg robótki jest mało estetyczny. Niektóre prace jak na przykład wielki koc przez swój gabaryt może być trudny do zblokowania. Dzięki temu rodzajowi oczek brzegowych zapewniamy sobie estetykę oraz serwujemy mniej pracy po skończeniu dziergania.
W rezultacie małego triku użytego w tym oczku brzegowym spowoduje, że brzeg robótki będzie sztywny i nie zrobi nam się z szalika zwinięta rurka.
Wykonanie oczka brzegowego z prawej strony
Oczka brzegowe w formie łańcuszka możemy wykorzystać używając niemal każdego ściegu. Ja próbowałam tym oczek wykonując robótki ściegiem pończoszniczym, ściegiem francuskim or ściegiem ryżowym pojedynczym i brzeg wyglądał idealnie.
Krok pierwszy wykonujemy już w pierwszym rzędzie po nabraniu oczek na druty.
Wbijamy prawy drut w pierwsze oczko znajdujące się na lewym drucie tak jakbyśmy chcieli wykonać oczko lewe.
Wełnę trzymamy przed sobą.
Ściągamy to oczko nieprzerobione, z lewego na prawy drut.
Wykonujemy narzut wełny na prawy drut, kierując ją do góry i opierając na górnej krawędzi prawego druta.
Kolejne oczko przerabiamy według wzoru, który aktualnie dziergamy.
Wykonanie oczka brzegowego z lewej strony
Po przedzierganiu robótki dojdziesz do jej lewej krawędzi. Z lewej strony nie będziemy wykonywali dodatkowego narzutu wełny na drut.
Wykonując pierwszy rząd w robótce, po narzuceniu oczek na druty nie będzie narzutu, który widzimy na zdjęciu. Pierwsze oczko brzegowe z lewej strony przerabiamy na prawo.
Po przerobieniu kolejnego rzędu zobaczysz przed ostatnim oczkiem narzut, który wykonałaś dziergając robótkę z poprzedniej strony.
Wykonujemy z narzutu oraz ostatniego oczka, oczko prawe, przerabiając je razem.
Film na YouTube
Zainteresowanych zgłębieniem tematu zapraszam rzecz jasna do obejrzenia tutoriala, do którego link znajduje się poniżej.