Odwrócony ścieg pończoszniczy
Odwrócony ścieg pończoszniczy to nic innego jak wykonywanie oczek lewych przez całą robótkę z jej prawej strony. Możecie zapytać: po co zaprzątać sobie głowę tym ściegiem? Myślę jednak, że warto opowiedzieć trochę o nim aby dzierganie tym ściegiem było przyjemniejsze i mniej uciążliwe.
Kilka słów na temat oczek lewych
Tak jak pisałam wyżej, odwrócony ścieg pończoszniczy to taki, który wykonujemy z prawej strony oczkami lewymi. I właśnie tutaj jest pies pogrzebany, jeśli mamy wykonywać w ten sposób sweter. Z czapką, kominem czy szalikiem nie będzie problemu. Jeśli czapkę i komin dziergamy w okrążeniu po prostu robimy po prawej stronie oczka prawe. Po skończeniu obracamy na drugą stronę rzecz którą wydziergaliśmy i mamy odwrócony ścieg pończoszniczy.
Czapkę tę dziergałam ściegiem pończoszniczym. Po odwróceniu na lewą stronę mam czapkę, która wygląda zupełnie inaczej. To samo możemy zrobić z kominem.
Jeśli jednak chcemy mieć oczka lewe po prawej stronie w swetrze już w ten sposób nie będziemy mogli postąpić. Większą robótkę trzeba będzie dziergać odwróconym ściegiem pończoszniczym od samego początku.
Sposoby dziergania oczek lewych
Jest kilka sposobów, którymi możemy zrobić oczka lewe. Omawianie rozpocznę od sposobu, który moim zdaniem jest najbardziej wydajny a skończę na tym, którego używanie może skończyć się nawet kontuzją nadgarstka.
Oczka lewe dziergane sposobem norweskim moim zdaniem najbardziej sprawdzą się podczas wykonywania robótki odwróconym ściegiem pończoszniczym.
Proponuję właśnie ten sposób gdyż angażuje on nadgarstek prawej dłoni w taki sam sposób jak podczas dziergania oczka prawego.
Dzięki temu, że wełnę mamy naciągniętą na palec wskazujący lewej dłoni, cały czas kontrolujemy naprężenie. W ten sposób oczka w robótce będą równe.
Sposób babciny lub sposób angielski wykonywania oczek lewych jest najbardziej żmudny w wykonaniu z tych wszystkich, które omawiam.
Polega on na narzuceniu wełny na prawy drut prawą dłonią. Wełnę, którą pracujemy również przez cały czas trzymamy w prawej dłoni.
Plus tego sposobu wykonywania oczek lewych jest taki, że robótka jest równa a oczka dobrze dociągnięte.
Sposób kontynentalny wykonywania oczek lewych jest tym, którego uczymy się zazwyczaj na samym początku naszej dziewiarskiej drogi.
Dziergając odwrócony ścieg pończoszniczy właśnie tym sposobem musimy zwracać uwagę na to aby po każdym wykonanym oczku lewym dociągnąć wełnę. Jeśli tego nie zrobimy oczka będą rozjechane a tym samym robótka nie będzie wyglądała dobrze.
Przykłady robótek dzierganych odwróconym ściegiem pończoszniczym
Pierwszym swetrem w którym jest wykorzystany odwrócony ścieg pończoszniczy, a który jest również na mojej liście do wydziergania, jest “Sorrel” projektu Wool&Pine. Znajdziecie go na Ravlery klikając tutaj. Marzy mi się zrobienie go wełną zmieniającą tony od różowego po ciemny fiolet.
Mniej pracochłonnym projektem z wykorzystaniem odwróconego ściegu pończoszniczego może być koszulka “Paris Reverse Stockinette Stitch Tank” projektu Rosemary Drysdale. Link do projektu na Ravelry znajdziesz tutaj.
Najmniej czasochłonny projekt jaki znalazłam to komin “Tube Cowl Version 2: Reverse Stockinette Stitch” projektu Joni Coniglio. Link do komina znajdziesz tutaj.
Film na YouTube
Zapraszam również do obejrzenia filmu, w którym omawiam wykonanie odwróconego ściegu pończoszniczego.