Przerabianie dwóch oczek prawych razem
Redukcja oczek za pomocą przerabiania dwóch oczek prawych razem stosujemy najczęściej gdy chcemy aby zwężenie robótki, które tworzymy kierowało się w prawą stronę. W języku angielskim ten rodzaj zwężenia nazywa się Knit Two Together. We wzorach dziewiarskich znajdziecie go pod skrótem K2Tog. Ten rodzaj redukcji oczek charakteryzuje się tym, że drugie oczko prawe jest na wierzchu i przykrywa sobą oczko pierwsze.
Wpływ redukcji oczek na wygląd robótki
Wbrew pozorom kierunek zamknięcia robótki nie jest bez znaczenia. Miejsce zwężenia tworzy szew, który w czapce daje nam przepiękny kształt rozetki. Dziergając sweter miejsca zwężeń mogą pięknie komponować się z kształtem dekoltu lub wcięcia na rękawy. Dziergając ażury kierunek oczek zamykanych jest połączony z kierunkiem oczek, które następnie są dodawane. Właśnie w ten sposób, w robótkach ażurowych tworzy się kształty, które chcemy mieć w naszej dzianinie.
Schemat przerabiania razem dwóch oczek prawych
Redukcję oczek z wykorzystaniem jednoczesnego przerabiania dwóch oczek prawych wykonujemy na lewym brzegu naszej robótki.
Wbijamy się jednocześnie w dwa skrajne oczka prawe, które mamy na lewym drucie. Najpierw wbijamy drut w drugie a następnie w pierwsze oczko i przebijamy się na lewą stronę.
Łapiemy prawym drutem nitkę z kłębka i przeciągamy ją jednocześnie przez obydwa oczka.
Ściągamy z lewego druta przerobione oczka zostawiając dopiero co powstałe nowe oczko na prawym drucie.
Podczas wykonywania tego rodzaju redukcji oczek drugie oczko nakłada nam się na pierwsze a całe zwężenie skierowane jest w prawą stronę.
Film na YouTube
W razie wątpliwości zapraszam również do filmu na YouTube, gdzie pokazuję jak takie zwężenie wykonać.