Nabieranie oczek prawych na druty
Nabieranie oczek prawych na druty sposobem kciukowym jest tym najprostszy oraz najczęściej wykorzystywany sposobem. Do jego stworzenia wykorzystujemy dwie nitki. Jeśli dziergamy jednokolorową robótkę to na kciuku i palcu wskazującym będziemy mieli nawiniętą wełnę z jednego kłębka. Możemy wykonać go również dwoma motkami wełny wykonując jedno oczko jednym kolorem a drugie drugim. W ten sposób przygotowujemy sobie robótkę na przykład do przerabiania dwustronnego.
Nabieranie oczek na druty
Nabieranie oczek na druty jest pierwszą umiejętnością jaką musimy nabyć jeśli planujemy dziergać części naszej garderoby na drutach. Jest wiele sposobów, których możemy użyć aby oczka znalazły się na naszych drutach.Pierwszym sposobem jaki omówię będzie kciukowe nabieranie oczek, które nazywamy również metodą długiego ogonka (bezpośrednie tłumaczenie z języka angielskiego „Long Tail Cast On”) albo metodą klasyczną. Tym sposobem możemy narzucić zarówno oczka prawe jak i lewe. Warto od razu nauczyć się nabierania oczek lewych również tym sposobem ponieważ przyda się w wykonaniu wielu ciekawych ściegów. Stara norweska metoda, tureckie nabieranie oczek podczas dziergania skarpetek czy włoskie nabieranie oczek to kolejne metody, które omówię w kolejnych wpisach.
Wyliczanie długości ogonka
Zanim zaczniemy pracę musimy wyliczyć sobie długość ogonka aby nam go nie zabrakło przed końcem nabierania oczek. Długość powinna być 3-4 krotnie dłuższa niż długość, którą planujemy dziergać. Tą ilość wyliczamy sobie przez proporcję. Nasza próbka w 10 cm ma 23 oczka. Do stworzenia tych 23 oczek zużyliśmy około 30-40 cm wełny z ogonka. Jeśli musimy nabrać na przykład 46 oczek to ten ogonek powinien mieć długość około 70-80 cm. Czy trzeba robić takie dokładne obliczenia? Oczywiście, że nie trzeba. Ja zazwyczaj odmierzam długość ogonka „na oko”. Jeśli okazuje się być za krótki, pruję narzut i ponawiam próbę.
Nabieranie wełny na jeden czy na dwa druty?
Wełnę można nawijać na jeden lub na dwa druty. Jeśli jeszcze nie masz zbyt dużego doświadczenia i uczysz się trzymania napięcia wełny to rozpocznij od nabierania wełny na dwa druty. Osoby bardziej doświadczone w dzierganiu już tych dodatkowych milimetrów wełny potrzebować nie będą aby oczka na drutach ładnie się ślizgały.
Pętelka czy nałożenie wełny na drut?
Nabieranie oczek możemy rozpocząć na dwa sposoby. Pierwszym jest elastyczna pętelka. Osobiście nie używam jej w jednokolorowych projektach. Oczko stworzone z pętelki jest luźne i nie prezentuje się ładnie ani w robótkach dzierganych na płasko ani podczas łączenia robótki w okrążeniach. Jednokolorowe projekty wolę rozpoczynać od nałożenia wełny na górną krawędź druta. W ten sposób stworzone oczko brzegowe leży ściślej na drucie.
Po nałożeniu pętelki lub wełny na drut musimy chwycić w odpowiedni sposób wełnę palcem wskazującym oraz kciukiem lewej dłoni. Wkładamy dłoń między zwisające z druta nitki wełny.
Na palec wskazujący nawijamy nitkę, która jest przyczepiona do kłębka natomiast na kciuku nawijamy wełnę z ogonka. Oby dwie nitki trzymamy małym i serdecznym palcem na dłoni. W ten sposób tworzymy odpowiednie naprężenie wełny.
Obracamy lewą dłoń w lewo i wbijamy się drutem od spodu w oczko, które stworzyło się z wełny na kciuku.
Przesuwamy w górę drut i łapiemy spodnią krawędzią druta nitkę, która naciągnięta jest na palcu wskazującym.
Przeciągamy drut wraz z nitką przez oczko, które stworzone jest z nici naciągniętych na kciuku.
Dociągamy oczko na drucie aby przylegało do niego.
Stworzyliśmy oczko prawe.
Dzierganie na drutach – pierwsze kroki
Jeśli chcesz się dowiedzieć od czego zacząć dzierganie na drutach i jakich akcesoriów dziewiarskich używam ja w swojej pracy, to wpis na ten temat znajdziesz tutaj.
Równie ważne jak nabieranie oczek prawych na druty jest nabieranie oczek lewych. Wpis na ten temat znajdziesz tutaj.