Oczko brzegowe – pętelka
Zazwyczaj na początku przygody z robótkami ręcznymi nie mamy odwagi rozpoczynać od projektów dzierganych w okrążeniach. Dziergając robótki na płasko, będziemy musieli je zszywać. Jeśli mamy na celu wykonanie sztywnego brzegu potrzebować będziemy oczka, które nam go zapewnią. Tym oczkiem jest oczko brzegowe pętelka (supełek). Przyda się ono nie tylko podczas wykonywania czapki, swetra lub komina, które później planujemy zszywać igłą dziewiarską. Oczko to będzie potrzebne również podczas wykonywania kardigana lub swetra w okrążeniu, w miejscu gdzie będziemy podbierać oczka do wykonania na przykład kołnierza lub plisy.
W jaki sposób uzyskać pętelkę na brzegu robótki?
Pętelkę na brzegu robótki można wykonać na dwa sposoby. Na zdjęciach, które widać poniżej pętelkę robiłam wykonując z każdej strony robótki oczka prawe. Ten sposób wykonywania pętelki na brzegu robótki omówię w osobnym wpisie dotyczącym oczka brzegowego w ściegu francuskim. Przerabiałam oczka prawe przez ich przednią nić. Dzięki takiemu wzmocnieniu brzegu, oczka które później łapałam do kontynuacji robótki, były dobrze zaczepione. Połączenie opaski/plisy z tyłem swetra wygląda ładnie i schludnie. Jest to fragment swetra Long Distance Cardigan projektu Olgi Putano.
Drugi sposób wykonywania oczka brzegowego w formie pętelki
Postanowiłam omówić drugi sposób wykonania oczka w formie pętelki. Jest to sposób w którym oprócz oczka prawego wykorzystujemy również oczko lewe. Ten rodzaj oczka brzegowego wykorzystacie podczas dziergania robótek ściegiem pończoszniczym, odwróconym ściegiem pończoszniczym oraz ściegiem francuskim.
Prawa strona robótki
Wykonując oczko prawe, możemy je przerobić na brzegu przez przednią lub tylną nić. Wykonując oczko brzegowe w formie pętelki warto przerabiać to oczko przez przednią nić. Dzięki temu oczko brzegowe będzie sztywniejsze niż gdy przerobimy je przez tylną nić.
Z prawej strony robótki wykonujemy, na prawym brzegu, oczko prawe.
Przebijamy się prawym drutem przez przednią nić oczka, na lewą stronę.
Zaczepiamy wełnę spodnią krawędzią druta.
Przeciągamy nitkę na prawą stronę.
Na prawym drucie mamy oczko przed chwilą stworzone. Na lewym drucie znajduje się oczko, z poprzedniego rzędu.
Dziergamy cały rząd aż dotrzemy do brzegu z lewej strony.
Tutaj również dziergamy oczko brzegowe przez przednią nić.
Wykonujemy oczko prawe.
Przebijamy się prawym drutem przez przednią nić oczka, na lewą stronę.
Zaczepiamy wełnę spodnią krawędzią druta.
Zostawiamy na prawym drucie nowe oczko. Wyciągamy lewy drut.
Lewa strona robótki
Po nabraniu oczek na druty w robótce dzierganej na płasko to będzie właśnie ta strona, którą dzierga się jako pierwszą. Należy pamiętać aby dziergając oczko brzegowe z pętelką wykonać jako pierwsze oczko, oczko lewe, jeśli oczywiście korzystamy z tego sposobu wykonywania pętelki.
Obracamy naszą robótkę na lewą stronę. Zostawiamy wełnę przed sobą.
Wbijamy się prawym drutem w pierwsze oczko na lewym drucie. Kierujemy go od prawej do lewej.
Nawijamy wełnę na górną krawędź druta.
Przeciągamy wełnę przez oczko.
Na zdjęciu (pod kciukiem) widać supełek, który właśnie zrobiliśmy.
Po przedzierganiu całego rzędu, ponownie wykonujemy oczko brzegowe lewe, na lewym brzegu.
Również z tej strony tworzy się supełek dzięki któremu nasza robótka będzie miała sztywny brzeg.
Film na YouTube
Zapraszam na mój kanał na YouTube gdzie umieściłam film, w którym dokładnie opowiadam o tym rodzaju oczek oraz ich wykonaniu.