Ściągacz pojedynczy
Ściągacz pojedynczy jest tym elementem robótki, który należy opanować zaraz po nauczeniu się dziergania ściegu pończoszniczego. Ściągacz ten, oraz jego róże wariacje pojawiają się niemal w każdej dzierganej na drutach pracy. Nadaje elastyczności a jeśli wykonamy w nim oczka prawe jako przekręcone to będzie dodatkowo pięknie ozdabiał naszą dzianinę.
Co to jest ściągacz?
Ściągacz to nic innego jak oczka prawe oraz oczka lewe wykonywane w różnej sekwencji. Ten pojedynczy powstaje gdy wykonamy obok siebie oczko prawe oraz oczko lewe. Ściągacz podwójny gdy mamy sekwencję dwóch oczek prawych i dwóch oczek lewych. Ściągacz potrójny to znowu sekwencja trzech oczek prawych i trzech oczek lewych.
W zależności od tego jak bardzo chcemy aby element udziergu wykonany ściągaczem był elastyczny, taki ściągacz wykonujemy. Najluźniejszy ściągacz to ściągacz pojedynczy. Im większa sekwencja oczek prawych i lewych obok siebie tym ściągacz będzie elastyczniejszy.
Co zrobić aby ściągacz pojedynczy robiony na drutach był idealny?
Kiedy wykonujesz ściągacz masz wrażenie, że oczka lewe są luźniejsze od prawych? Ściągacz wydaje się być nierówny? Jest kilka sposobów aby nasz ściągacz wyglądał jak ze sklepu. W tym artykule znajdziesz dwie najprostsze rzeczy, które możesz zrobić aby ściągacz właśnie tak wyglądał.
Oczko prawe w ściagaczu
Ściągacz pojedynczy ma sekwencję jedno oczko prawe, jedno oczko lewe. Jeśli chodzi o oczko prawe to tutaj nie ma większej filozofii, po prostu wykonujemy tak jak zawsze. Podczas dziergania sposobem kontynentalnym oczko prawe zazwyczaj jest dobrze dociągnięte gdyż nitka z kłębka jest naciągnięta mocno na palcu wskazującym.
Oczko prawe wykonujemy wbijając się prawym drutem w przednią nitkę oczka znajdującego się na lewym drucie.
Przebijamy drut na lewą stronę robótki. Chwytamy nitkę wełny spodnią krawędzią druta.
Przeciągamy wełnę przez oczko na prawą stronę robótki.
Ściągamy z lewego druta oczko. Na prawym drucie mamy nowe, prawe oczko.
Oczko lewe w ściągaczu
Wykonując oczko lewe w ściągaczu musimy pamiętać aby było ono mocno dociągnięte po przerobieniu. Dziergając je sposobem kontynentalnym wykonujemy narzut wełny na drut od góry. Jeśli nie pociągniemy nitki mocniej to wtedy nie zlikwidujemy tej odrobiny więcej materiału, który potrzebny jest do stworzenia oczka lewego. Spowoduje to, że będzie ono luźne.
Dobrym sposobem aby uniknąć konieczności dociągania tej nitki jest przerabianie oczek lewych sposobem norweskim. Osobiście używam właśnie tego sposobu do dziergania lewych oczek, nie tylko w ściągaczach. Jednak gdy jesteście na początku swojej drogi w świecie dziewiarstwa warto rozpocząć od nauki poprawnego wykonania oczka lewego sposobem kontynentalnym.
Przystępujemy do wykonania oczka lewego. Przekładamy wełnę między oczkiem prawym a lewym, tak abyśmy mieli ją przed sobą.
Wkładamy prawy drut w przednią nić oczka, w kierunku od prawej do lewej.
Nakładamy wełnę na górną krawędź prawego druta.
Przeciągamy ją przez oczko. Ściągamy oczko z lewego druta zostawiając nowe na prawym drucie.
Przystępujemy do najważniejszej czynności. Zanim wykonamy kolejne oczko prawe, ciągniemy za wełnę tak aby lewe oczko jak najmocniej było przytwierdzone do prawego druta. Gdy to zrobimy możemy dziergać dalej.
Film na YouTube
Zapraszam na kanał Pink Yarn Maniac na YouTube gdzie znajdziesz cały film, wyjaśniający krok po kroku powstawanie ściągacza pojedynczego.